Chodzenie po górach z dzieckiem - Praktyczny Poradnik

Wychodzenie na górskie szlaki dzieckiem może budzić lęk i wiele wątpliwości u rodziców. Tymczasem dla maluchów może być to niezwykła przygoda i źródło niesamowitych doświadczeń. Na pewno warto pokonać kilka trudności, aby dziecko mogło obcować z górami. Na jakie rzeczy należy zwrócić uwagę?

Wybór odpowiedniej trasy

Szlaki, które wybieramy na wyprawę powinny być dostosowane do naszych możliwości. Niezbyt doświadczeni turyści z małymi dziećmi powinni omijać wysokie góry np. Tatry. Pamiętajmy jednak, że nawet tutaj istnieją niższe szczyty i łatwiejsze szlaki. Polska jest bogata w piękne miejsca doskonale nadające się na wycieczki z małymi dziećmi. Wystarczy wymienić Góry Izerskie, Góry Sowie, Góry Stołowe, Karkonosze, Pieniny czy Bieszczady. Po wybraniu odpowiedniego rejonu, koniecznie sprawdźmy czas przejścia poszczególnych szlaków. Nie możemy decydować się na zbyt długie trasy.

Odpowiednie obuwie

Dzieci, które będą pokonywać trasę na piechotę, powinny mieć odpowiednie buty. Dorośli, którzy im towarzyszą również. Wydaje się to oczywiste, ale na wielu górskich trasach można spotkać turystów w tenisówkach, sandałach, a nawet w japonkach. W przypadku dzieci jest to szczególnie niebezpieczne. Na szlaku czekają na nas liczne przeszkody: kamienie, śliskie skały, wystające korzenie. O kontuzję, skaleczenia, a w najgorszych przypadkach zwichnięcia złamania nie trudno. Najlepsze są buty z grubą, ale elastyczną podeszwą, które zabezpieczą kostkę przed urazami.

Niezbędnik małego turysty górskiego

Musimy przygotować się do wyprawy, pakując kilka niezbędnych rzeczy. Zabierzmy zawsze sporo picia i jedzenia. Dla dziecka warto zabrać małe przekąski. Niezbędna jest przeciwdeszczowa pelerynka oraz coś ciepłego. Pamiętajmy o tym, że pogoda w górach jest bardzo zmienna. W przypadku małego dziecka trzeba wziąć kilka pieluszek i chusteczek nawilżonych. Przydatne są także ubranka na przebranie. Nie możemy zapomnieć o jakimś nakryciu głowy, które chronić będzie zarówno przed wiatrem, jak i słońcem. Nieduża zabawka może urozmaicić marsz. Konieczna jest też mini apteczka, a w niej plastry, środek odkażający i coś na ukąszenia.

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 574 367

E-mail: kontakt@wirtualnypunkt.pl

Na stronie znajdziecie wskazówki i porady dotyczące zarówno atrakcji turystycznych w Tatrach jak i miejsc noclegowych wartych polecenia.