W Zakopanem istnieją bardzo łatwe trasy, które prawie nie wymagają wysiłku. Poradzą sobie z nimi nawet najmłodsi turyści. Od takich właśnie szlaków warto rozpocząć przygodę z Zakopanem i przygodę z górami. Dziecko nie powinno się zniechęcić. Wszak pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Oto kilka propozycji idealnych tras do rodzinnych wypraw nawet z malutkimi dziećmi:
Dolina Białego
Trudno znaleźć piękniejsze miejsce w Tatrzańskim Parku Narodowym. Piękne widoki i mostki nad Białym Potokiem dodają mu uroku i sprawiają, że jest niezwykle klimatyczne. Ta trasa jest bardzo łatwa i pokonamy ją w ciągu około 50 minut. Na początek urlopu z dziećmi jest idealna, a przy okazji najmniej zatłoczona ze wszystkich dolin tatrzańskich. Sprawdzi się nie tylko w czasie letnich wędrówek, ale również w zimie. Dolina wygląda cudownie, gdy przykryje ją warstwa śnieżnego puchu.
Dolina Ku Dziurze
Bardzo ciekawa trasa, choć w zupełnie innym charakterze, niż Dolina Białego. Na jej końcu czeka na dzieci nie lada atrakcja. Jest nią długa na 170 metrów jaskinia „Dziura”. Można do niej wejść, ale warto zabrać ze sobą latarki. Maluchy mogą się przez chwile poczuć, jak prawdziwi odkrywcy.
Dolina Strążyska
Dolina Kościeliska i Chołowska to zdecydowanie najpopularniejsze tatrzańskie doliny. Jednak Dolina Strążyńska jest również bardzo wysoko w tym rankingu. Spacerując możemy podziwiać Giewont. Trasa jest łatwa do pokonania przez dzieci, gdyż jej większość to żwir połączony z ubitą ziemią. Tylko fragmenty są kamieniste. Na końcu szlaku znajduje się Dolina Strążyska, skąd można wyruszyć na Sarnią Skałę. To już bardziej wymagający szlak, ale starsze dzieci dadzą radę. Z polany zaledwie 15 minut drogi dzieli nas od Wodospadu Siklawica. Kamienie wystające z wody wyglądają bardzo malowniczo i stanowią doskonałe tło do ciekawych zdjęć.
Droga pod Reglami
Trasa zaczyna się przy Wielkiej Krokwi, a kończy w pobliżu Doliny Małej Łąki. Nazywana jest często „Żelazną Drogą” gdyż właśnie tędy odbywał się transport rudy żelaza między hutami zlokalizowanymi w Kościelisku oraz Kuźnicach. Dzieci będą zachwycone mogąc w trakcie wędrówki obserwować wypasające się owce czy stróżujące owczarki podhalańskie. Po drodze mijamy także bacówki, w których odbywa się produkcja oscypków. Trasa nie należy do trudnych, jednak gdzieniegdzie wystają z ziemi konary, a dzieci mogą potknąć się o kamienie na ścieżce.
Polecamy
Najnowsze
Przygotowanie do wiosennej wyprawy w Tatry
Nadchodzi wiosna i coraz więcej osób decyduje się na wyprawę w góry. Jest to bardzo trudny okres z powodu pozostających jeszcze w górnych... [...]