Wyprawy w Tatry latem - co ze sobą zabrać?

Gdy przychodzi sezon urlopowy, Tatry przeżywają prawdziwe oblężenie turystów. Niektórzy są tutaj po raz pierwszy i zupełnie nie wiedzą, jak przygotować się do górskich wypraw. Zanim, więc wyruszymy na górskie szlaki w japonkach i szortach, a widok to nierzadki, rozważmy, co zabrać na górską wyprawę, aby była komfortowa i bezpieczna.

Dobre buty to podstawa

W wyprawach górskich dobrze dobrane obuwie pozwalają bezpiecznie przemierzać szlaki. Ubiór turysty górskiego nie odgrywa tak ważnej roli, jak buty. Nawet latem, gdy warunki pogodowe wydają się świetne w górach może nastąpić niespodziewana zmiana pogody, a miejsc, gdzie skały są śliskie nie brakuje. Powinniśmy się zaopatrzyć w specjalne obuwie trekkingowe, które sięga ponad kostkę, zabezpieczając staw skokowy przed urazami. Bardzo ważnym elementem górskich butów jest odpowiednia podeszwa. Musi być elastyczna, a jednocześnie stabilna. Będziemy przecież często wędrować po ostrych kamieniach czy nierównych skałach.

Dodatkowe ubranie na wypadek pogorszenia pogody

W wysokich partiach gór diametralne zmiany pogody to zupełnie naturalna sprawa. Trzeba być na nieprzygotowanym. W naszym plecaku musi znaleźć się miejsce na okrycie wierzchnie. Cienki, ale dobrej jakości polar, kurtka wiatrówka oraz peleryna przeciwdeszczowa to dodatkowe rzeczy do dźwigania, ale gdy mamy je przy sobie nie straszny nam deszcz i ochłodzenie powietrza.

Zabezpieczenie przed słońcem

Wyjeżdżając nad morze nikt z nas nie zapomina o kremie z odpowiednim filtrem. Tymczasem w górach jest on równie przydatny. W trakcie wędrówki w ciepły, słoneczny dzień wystawiamy swoje ciało na silne działanie słońca. Posmarowanie się kremem lub olejkami z filtrem UV jest wskazane. Równie ważne jest odpowiednie nakrycie głowy. Jeżeli o to nie zadbamy, będziemy musieli potem zmierzyć się z nieprzyjemnymi konsekwencjami zbyt długiego przebywania na słońcu.

Coś do picia i jedzenia

Górska wędrówka to zawsze wzmożona aktywność fizyczna. Nasze ciało potrzebować będzie, zatem przede wszystkim odpowiedniego nawodnienia. Konieczne jest zabranie butelki wody. Energii dodać nam może batonik czy tabliczka czekolady. Kiedy poczujemy spadek formy, wystarczy zjeść coś słodkiego, aby odzyskać siły.

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 574 367

E-mail: kontakt@wirtualnypunkt.pl

Na stronie znajdziecie wskazówki i porady dotyczące zarówno atrakcji turystycznych w Tatrach jak i miejsc noclegowych wartych polecenia.