O czym należy pamiętać przed wycieczką w góry?

Wycieczka w góry wymaga odpowiednich przygotowań. Odpowiedzialny turysta powinien zadbać o wszelkie szczegóły, które uczynią jego wyprawę bardziej komfortową i bezpieczną. Przedstawiamy kilka wskazówek, jak przygotować się do wyjazdu w góry.

Zadbaj o kondycję fizyczną

Przygotowanie kondycyjne odgrywa kluczową rolę w trakcie pobytu w górach zwłaszcza, gdy naszym celem jest wędrówka po górskich szlakach od schroniska do schroniska. Na miesiąc lub dwa przed wyjazdem warto trochę potrenować. Rodzaj aktywności zależy od nas. Mogą to być spacery z kijkami, bieganie, jazda na rowerze czy pływanie. Ważne, aby przygotować organizm do codziennego wysiłku. Dzięki temu w trakcie wyjazdu nie będziemy musieli rezygnować z wędrówki w połowie szlaku. Nasza wytrzymałość zwiększy się.

Kup odpowiednie buty

Niestety są jeszcze osoby, którym trzeba przypominać, że wędrówka po górach to nie spacer miejską promenadą. Sandały czy tenisówki to nie są odpowiednie buty górskie. Również, na pozór sportowe, adidasy nie zdadzą egzaminu. Warto zastanowić się nad zakupem typowych butów górskich. Ich ceny są dosyć wysokie, ale to inwestycja na kilka lat. Kupując je, wybierzmy obuwie o rozmiar większe, żeby móc założyć do nich grube skarpety. Dobre buty w górach są nawet ważniejsze, niż odpowiedni strój.

Znajdź idealny plecak

Idealny plecak w góry to taki, który z jednej strony jest pakowny, a drugiej dosyć lekki. Pamiętajmy o tym, że wszystko, co potrzebne będziemy nosić na własnych plecach. Liczy się, zatem każdy detal taki, jak właściwe wyprofilowanie plecaka, odpowiednio szerokie uszy czy wygodny pas biodrowy, który ściągnie ciężar z naszych ramion. Plecak powinien być wykonany z trwałego materiału, odpornego na uszkodzenia mechaniczne. W przeciwnym razie przy pierwszym kontakcie z ostrymi skałami, mogą pojawić się na nim przetarcia.

Pierwsza pomoc, czyli przygotowanie na awaryjne sytuacje

Niezbędna może okazać się niewielka apteczka. Powinna być wyposażona w wodę utlenioną, plastry oraz bandaż. W czasie wycieczek górskich różnego rodzaju otarcia i zranienia zdarzają się bardzo często. Posiadając apteczkę z łatwością opatrzymy skaleczenie. Na wszelki wypadek zaopatrzmy się numery telefonów ratunkowych. Numer do Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego warto zapisać bezpośrednio w telefonie.

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 574 367

E-mail: kontakt@wirtualnypunkt.pl

Na stronie znajdziecie wskazówki i porady dotyczące zarówno atrakcji turystycznych w Tatrach jak i miejsc noclegowych wartych polecenia.