Gdzie leży Karpacz? Najciekawsze ciekawostki o Karkonoszach

​Karpacz to bardzo lubiany kierunek podróży. Wybierają go zarówno osoby ceniące sobie urlop jesienny i zimowy w towarzystwie rodziny, jak i Ci, którzy wolą odpoczywać w letnie miesiące: z przyjaciółmi, partnerem czy samotnie. Oto najważniejsze ciekawostki na temat Karpacza, które warto poznać przed wyjazdem w te piękne okolice. Odpowiemy m.in. jakie góry są w Karpaczu, gdzie leży oraz jakie szlaki warto wziąć pod uwagę!

Gdzie leży Karpacz?

Karpacz to miasto w województwie dolnośląskim, a dokładnie w powiecie karkonoskim. Karkonosze stanowią największe pasmo Sudetów, rozciągające się na granicy między Polską a Czechami – od Bramy Lubawskiej na wschodzie, aż po Jakuszyce na zachodzie. Sudety dzielą się na najwyższe Sudety Zachodnie, Sudety Środkowe i Sudety Wschodnie. Karpacz położony jest dokładnie w Sudetach Zachodnich, w dolinie rzeki Łomnicy.

Szukając odpowiedzi na pytanie, gdzie leży Karpacz, nie można przejść obojętnie obok dokładnych informacji na temat pobliskich pasm górskich.

Karpacz, jakie to góry i ile powierzchni zajmują?

Karpacz leży u stóp Karkonoszy i to właśnie one olśniewają swoim pięknem lokalnych mieszkańców oraz turystów. Karpacz w sezonie uznawany jest za najlepsze miejsce do uprawiania narciarstwa, saneczkarstwa, ale też odpoczynku w otoczeniu licznych miejsc aktywności fizycznych.

Zastanawiając się nad tym, w jakich górach leży Karpacz trzeba podkreślić, że Karkonosze zajmują blisko 650 kilometrów kwadratowych powierzchni, a do Polski należy zaledwie 185. Z tego powodu trudno udzielić jednej odpowiedzi na pytanie „Karpacz – gdzie leży?”. Przestrzeń ta w większości przynależy bowiem do Czech. U nich znajduje się pozostała powierzchnia gór. Co ciekawe, jednocześnie stanowi ona najwyższe czeskie góry.

Jakie góry są w Karpaczu? Najpopularniejsza jest Śnieżka. Karpacz ma jednak do zaoferowania znacznie więcej. Oto szczegóły.

W jakich górach leży Karpacz i inne ciekawostki – wszystko, co warto wiedzieć

Zastanawiając się nad wakacjami w Karpaczu warto mieć pod ręką listę najpopularniejszych szlaków, do których należą:

  • Główny Szlak Sudecki, znakowany kolorem czerwonym. Trasa zaczyna się w Świeradowie-Zdroju i biegnie aż do Prudnika (przez Karpacz).
  • szlak zielony prowadzący na Przełęcz Okraj.
  • szlak czarny prowadzący na Kopę (przełęcz pod śnieżką).
  • szlak żółty, którym można dostać się z Karpacza do szlaku Śląskiej Drogi.
  • niebieski szlak prowadzący turystów do Świątyni Wang, aż do Przełęczy Okraj. Trasa ta jest bardzo popularna, ponieważ prowadzi przez Czarny Grzbiet, trawers Śnieżki oraz Przełęcz pod Śnieżką.

Szukając informacji na temat tego, gdzie leży Karpacz warto korzystać ze sprawdzonych źródeł wiedzy, a na miejscu mieć przy sobie przewodnika lub materiały, np. mapę, by zachować bezpieczeństwo niezależnie od pory roku. Należy też przygotować ciepłe ubrania i mieć pod ręką telefony alarmowe. Koniecznie należy też spisać listę schronisk na trasie, gdyby okazała się potrzebna pomoc lub udzielenie porady.

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 574 367

E-mail: kontakt@wirtualnypunkt.pl

Na stronie znajdziecie wskazówki i porady dotyczące zarówno atrakcji turystycznych w Tatrach jak i miejsc noclegowych wartych polecenia.