Skandynawski kościół w Karpaczu

Okazuje się, że wcale nie musisz daleko wyjeżdżać, aby podziwiać oryginalną norweską architekturę. Wystarczy wybrać się do Karpacza, gdzie znajduje się Świątynia Wang. Ten wyjątkowy kościół został przeniesiony wprost z Norwegii, dlatego nie zastanawiaj się długo i ruszaj na wspaniałą wycieczkę.

Kościół Górski Naszego Zbawiciela, powszechnie znany pod nazwą Świątyni Wang, posiada fascynującą historię i pochodzenie. Nigdzie indziej w Polsce nie zobaczysz takiego „przeszczepienia”. Ta wyjątkowa budowla pozwoli ci poczuć się jak na Półwyspie Skandynawskim. Przyjdź i poznaj północne, drewniane budownictwo sakralne, które uznawane jest za bezcenne dzieło sztuki nordyckiej.

Polski kościół norweski
Świątynia znalazła się w polskich Karkonoszach w 1842 r. Swą powszechną nazwę zawdzięcza miejscowości, z której została przeniesiona – Vang, nad jeziorem Vangsmjøsa. Pierwotnie kościółek powstał na przełomie XII i XIII wieku i został w całości wzniesiony z sosnowych bal. Zalicza się go do typowych norweskich kościołów klepkowych, w rodzimym języku zwanych stavkirke. Obecnie budowla uważana jest za najstarszą drewnianą świątynię chrześcijańską w Polsce. Ludność miasteczka Vang w ciągu wieków powiększała się znacznie, także na początku XIX stulecia, kościół okazał się za mały na potrzeby lokalnych mieszkańców. Świątynię – mimo zniszczeń i uszczerbków – rozebrano i sprzedano pruskiemu królowi Fryderykowi Wilhelmowi IV do berlińskiego muzeum. W tym momencie historia budowli zaczyna się komplikować. W 1841 r. została przewieziono do Szczecina, następnie do Berlina. Gdy dowiedziała się o tym, zaprzyjaźniona z królem, hrabina Fryderyka von Reden z Bukowca, dołożyła wszelkich starań by przenieść ją na Śląsk. W ten oto sposób świątynia stała się kościołem parafialnym miejscowej parafii i do dziś stanowi wyjątkową atrakcję turystyczną.

Międzynarodowa przeprowadzka
Niestety większość oryginalnych części kościoła nie nadawała się do ponownego użytku. Brakujące elementy były dorabiane na miejscu na podstawie wykonanych szkiców. I tak na końcowy efekt składały się dobudowane krużganki oraz dodane okna w ścianach wewnętrznych. Wewnątrz można zobaczyć bogato zdobione drewniane portale, gdzie umieszczono słynne lwy nordyckie. Świątynia zasługuje na uwagę z racji niezwykłego kunsztu wykonania – wszystkie łączenia zrealizowano bez użycia gwoździ, jedynie przy pomocy specjalnych złączy ciesielskich. Jest to jedyny taki obiekt na ziemiach polskich, dlatego jeśli planujesz wizytę w Karpaczu, musisz koniecznie zwiedzić Świątynie Wang.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 574 367

E-mail: kontakt@wirtualnypunkt.pl

Na stronie znajdziecie wskazówki i porady dotyczące zarówno atrakcji turystycznych w Tatrach jak i miejsc noclegowych wartych polecenia.