Odzież termoaktywna - czyli jak się ubrać w góry aby czuś się komfortowo?

Gdy planujemy wypad w góry powinniśmy przykładać uwagę do tego, w co się ubieramy, ponieważ odzież w dużej mierze pomaga czuć się komfortowe w różnych warunkach, a w skrajnych wypadkach może zdecydować o naszym przeżyciu, dlatego warto zastanowić się nad własnym ubiorem. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego jak ubrać się na wyprawę w góry, aby czuć się komfortowo. Przeczytaj koniecznie!

Zacznijmy od tego, że poprawnie dobrana odzież sprawi iż utrzymamy odpowiednią temperaturę i suchość skóry, ponadto będzie ona chroniła przed otarciami oraz da nam swobodę ruchu. Zwykle pogoda w górach bywa dość zmienna, dlatego też najlepszym sposobem ubierania, będzie tak zwany system na cebulkę. Generalnie rzecz ujmując zakładanie wielu warstw odzieży pozwala nam dość szybko dopasować się do otoczenia pod względem panujących warunków pogodowych. Przede wszystkim planując nasz ubiór możemy przyjąć dość prosty schemat warstw:

  • bielizna oddychająca ( termoaktywna),
  • warstwa utrzymująca temperaturę,
  • warstwa chroniąca przed wiatrem i deszczem.

Generalnie rzecz ujmując pierwsza warstwa to nic innego jak transporter wilgoci. Przede wszystkim ma ona za zadanie jak najbardziej wydajnie oddalić pot z naszej skóry. Dodatkowo bielizna termoaktywna, bo właśnie o niej mowa, dzięki właściwościom hydrofobowym utrzymuje w suchości naszą skórę, co wpływa pozytywnie na ciepłotę naszego ciała. Musisz wiedzieć, że wilgoć w kontakcie z naszym ciałem potrafi doprowadzić do wychłodzenia, dlatego zawsze warto dbać o suchą warstwę przylegającą bezpośrednio do skóry. Jednak zaopatrując się w bieliznę warto zwrócić uwagę z jakich materiałów jest zrobiona. Zdecydowanie stanowczo powinniśmy unikać bawełny, gdyż długo schnie i mokra traci swoje właściwości izolacyjne. Jednak najlepszym wyborem będzie bielizna z mieszanek poliestru, poliamidu i elastanu bądź wełny merino. Chodzi oto, że materiały te słabo chłoną wodę, a nawet mokre chronią przed utratą ciepła.

Natomiast warstwa izolująca to kolejna „cebulkowa powłoka”. Generalnie rzecz ujmując ma ona za zadanie ograniczenia utraty wytwarzanego przez nas ciepła. Zdecydowanie najlepiej będą tutaj sprawdzały się poliestrowe polary, które obecnie są bardzo popularne, a tym samym dość tanie. Musisz wiedzieć, że polar to bardzo specyficzny materiał, który nie dość że sprawia iż jest nam ciepło, to dość skutecznie pozwala odparowywać wilgoci z naszego ciała.

Co do ostatniej warstwy odzieży w góry to ma ona za zadanie chronić nas przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak wiatr czy deszcz. Zdecydowanie najlepiej do tego nadają się ubrania wykonane z nowoczesnych tkanin takich jak goretex. Natomiast dzięki mikroporom i odpowiedniej impregnacji kurtki czy spodnie wykonane z materiałów membranowych zachowują właściwości oddychające i jednocześnie są wiatro i wodoodporne. Rzecz jasna oddychalność ta posiada ograniczenia i przy bardzo dużym wysiłku fizycznym cześć pary będzie skraplała się pod odzieżą.

 

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 574 367

E-mail: kontakt@wirtualnypunkt.pl

Na stronie znajdziecie wskazówki i porady dotyczące zarówno atrakcji turystycznych w Tatrach jak i miejsc noclegowych wartych polecenia.