Dziesięć przykazań turysty górskiego, czyli bezpieczne wyprawy górskie

​1. Dobrze oceniaj swoje możliwości!

Wybierając określonej trudności szlaki zawsze kieruj się swoimi umiejętnościami oraz doświadczeniem. Przede wszystkim oceń trzeźwo swoje siły oraz stan zdrowia. Jeżeli wyruszasz w góry w większej grupie zawsze bierz pod uwagę możliwości wszystkich jej członków, a w szczególności dzieci. Najgorszym z możliwych błędów jest przecenianie swoich sił.

2. Zaplanuj dobrze wyprawę!

Podstawą wyprawy w góry powinien być szczegółowy plan wycieczki. W górach zdawanie się na improwizację może być bardzo niebezpieczne. Przed wędrówką przejrzyj, więc dokładnie przewodniki górskie oraz mapy. Możesz skorzystać również z usług informacji turystycznej. Przede wszystkim zaś słuchaj miejscowych. Oni najlepiej znają szczegóły górskich szlaków. Kieruj się radami przewodników górskich czy gospodarzy schronisk.

3. Zadbaj o właściwy ubiór i buty!

Na górskich szlakach często spotyka się niedzielnych turystów w adidasach lub sandałkach. Niektórzy nawet wybierają się na wędrówkę po górach w klapkach. Zachowanie to jest, co najmniej nieodpowiedzialne. Klimat górski charakteryzuje się bardzo zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Tutaj pogoda może załamać się w jednej chwili. Warto, więc mieć przy sobie porządną kurtkę, dobrze chroniącą przed deszczem i wiatrem. Niezbędne jest również mocne, wysokie obuwie na profilowanej podeszwie.

4. Pilnuj każdego kroku

Trasy górskie bywają bardzo zdradliwe, a wypadki mogą zdarzyć się nawet w terenie, który uznałeś za bardzo łatwy. Pod żadnym pozorem nie schodź z oznakowanego szlaku.

5. Wychodząc na szlak zostaw wiadomość!

Wyjście na szlak bez poinformowania o tym kogokolwiek może się naprawdę źle skończyć. Wybierając się na wycieczkę zostaw, więc wiadomość w schronisku lub powiedz o tym znajomym. Ktoś powinien wiedzieć o trasie Twojej wycieczki oraz planowanej godzinie powrotu. W razie wypadku, możesz wówczas liczyć na szybszą pomoc.

6. Nie idź na rekord!

Wiele osób chce pokonać szlak w jak najszybszym tempie nie zważając nawet na mniej sprawnych uczestników wyprawy. Do właśnie do nich powinna być dostosowana prędkość marszu. Zbyt szybkie poruszanie się z pewnością sprawi, że do celu dotrzesz wyczerpany. Nie będziesz miał również szansy na podziwianie pięknych, górskich krajobrazów, a przecież głównie o to powinno chodzić w górskich wycieczkach.

7. Nie strącaj kamieni!

Niektóre miejsca na trasie zagrożone są przez spadające kamienie. Takie odcinki pokonuj szybko i ostrożnie. Sam również nie strącaj nigdy kamieni, gdyż możesz narazić na niebezpieczeństwo innych.

8. Zawróć z drogi, gdy nie czujesz się na siłach!

Są takie chwile na trasie, w których należy zdecydować, czy iść dalej, czy lepiej zawrócić. Często okazuje się, że trasa jest za trudna albo następuje załamanie pogody. Zawrócenie z drogi często powinno podyktowane być rozsądkiem.

9. Szanuj góry!

Przyrodzie należy się szacunek. Nie hałasuj, więc i nie śmieć. Zachowuj się kulturalnie.

10.  W razie wypadku, zachowaj spokój!

Panika w razie wypadku na pewno nikomu nie pomoże. Działaj, więc ze spokojem. Zatroszcz się o osoby poszkodowane, układając je w bezpiecznej pozycji. Wezwij natychmiast na pomoc GOPR lub TOPR, informując jak najdokładniej o swojej lokalizacji.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 574 367

E-mail: kontakt@wirtualnypunkt.pl

Na stronie znajdziecie wskazówki i porady dotyczące zarówno atrakcji turystycznych w Tatrach jak i miejsc noclegowych wartych polecenia.