Dziesięć przykazań turysty górskiego, czyli bezpieczne wyprawy górskie

  1. Dobrze oceniaj swoje możliwości!

Wybierając określonej trudności szlaki zawsze kieruj się swoimi umiejętnościami oraz doświadczeniem. Przede wszystkim oceń trzeźwo swoje siły oraz stan zdrowia. Jeżeli wyruszasz w góry w większej grupie zawsze bierz pod uwagę możliwości wszystkich jej członków, a w szczególności dzieci. Najgorszym z możliwych błędów jest przecenianie swoich sił.

  1. Zaplanuj dobrze wyprawę!

Podstawą wyprawy w góry powinien być szczegółowy plan wycieczki. W górach zdawanie się na improwizację może być bardzo niebezpieczne. Przed wędrówką przejrzyj, więc dokładnie przewodniki górskie oraz mapy. Możesz skorzystać również z usług informacji turystycznej. Przede wszystkim zaś słuchaj miejscowych. Oni najlepiej znają szczegóły górskich szlaków. Kieruj się radami przewodników górskich czy gospodarzy schronisk.

  1. Zadbaj o właściwy ubiór i buty!

Na górskich szlakach często spotyka się niedzielnych turystów w adidasach lub sandałkach. Niektórzy nawet wybierają się na wędrówkę po górach w klapkach. Zachowanie to jest, co najmniej nieodpowiedzialne. Klimat górski charakteryzuje się bardzo zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Tutaj pogoda może załamać się w jednej chwili. Warto, więc mieć przy sobie porządną kurtkę, dobrze chroniącą przed deszczem i wiatrem. Niezbędne jest również mocne, wysokie obuwie na profilowanej podeszwie.

  1. Pilnuj każdego kroku

Trasy górskie bywają bardzo zdradliwe, a wypadki mogą zdarzyć się nawet w terenie, który uznałeś za bardzo łatwy. Pod żadnym pozorem nie schodź z oznakowanego szlaku.

  1. Wychodząc na szlak zostaw wiadomość!

Wyjście na szlak bez poinformowania o tym kogokolwiek może się naprawdę źle skończyć. Wybierając się na wycieczkę zostaw, więc wiadomość w schronisku lub powiedz o tym znajomym. Ktoś powinien wiedzieć o trasie Twojej wycieczki oraz planowanej godzinie powrotu. W razie wypadku, możesz wówczas liczyć na szybszą pomoc.

  1. Nie idź na rekord!

Wiele osób chce pokonać szlak w jak najszybszym tempie nie zważając nawet na mniej sprawnych uczestników wyprawy. Do właśnie do nich powinna być dostosowana prędkość marszu. Zbyt szybkie poruszanie się z pewnością sprawi, że do celu dotrzesz wyczerpany. Nie będziesz miał również szansy na podziwianie pięknych, górskich krajobrazów, a przecież głównie o to powinno chodzić w górskich wycieczkach.

  1. Nie strącaj kamieni!

Niektóre miejsca na trasie zagrożone są przez spadające kamienie. Takie odcinki pokonuj szybko i ostrożnie. Sam również nie strącaj nigdy kamieni, gdyż możesz narazić na niebezpieczeństwo innych.

  1. Zawróć z drogi, gdy nie czujesz się na siłach!

Są takie chwile na trasie, w których należy zdecydować, czy iść dalej, czy lepiej zawrócić. Często okazuje się, że trasa jest za trudna albo następuje załamanie pogody. Zawrócenie z drogi często powinno podyktowane być rozsądkiem.

  1. Szanuj góry!

Przyrodzie należy się szacunek. Nie hałasuj, więc i nie śmieć. Zachowuj się kulturalnie.

  1. W razie wypadku, zachowaj spokój!

Panika w razie wypadku na pewno nikomu nie pomoże. Działaj, więc ze spokojem. Zatroszcz się o osoby poszkodowane, układając je w bezpiecznej pozycji. Wezwij natychmiast na pomoc GOPR lub TOPR, informując jak najdokładniej o swojej lokalizacji.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 574 367

E-mail: kontakt@dollar-rentacar.pl

Na stronie znajdziecie wskazówki i porady dotyczące zarówno atrakcji turystycznych w Tatrach jak i miejsc noclegowych wartych polecenia.