Idziemy w góry - Poradnik

Zbliża się weekend, czas wypoczynku dla całej rodziny. Najczęściej wybieramy się w góry. Przepiękne, otaczające nas widoki, czyste powietrze, odpowiednia jego wilgotność sprawiają, że czujemy się jak nowo narodzeni.

Góry są przepiękne ale także bardzo niebezpieczne. Planując wycieczkę po górskich szlakach musimy tak dobrać sobie tempo i rozplanować trasę, by wrócić jeszcze przed zachodem słońca. Jeśli towarzyszą nam dzieci należy wziąć pod uwagę ich indywidualne możliwości. Powinniśmy zaplanować także liczbę postoi.

Pakując się na taką wyprawę nie zapominajmy o mapie szlaków. Uwzględnia ona czas przejścia poszczególnych górskich sektorów. W miejscu, gdzie jesteśmy zakwaterowani należy pozostawić informację dokąd i na jak długo się wybieramy. Sami natomiast musimy mieć  przygotowane w pogotowiu numery alarmowe gopr oraz topr. Jaki ubiór powinien nam towarzyszyć podczas wypoczynku w górach? Przede wszystkim wysokie za kostkę buty, posiadające twardą podeszwę. W potocznym języku mówi się o nich „trapery”.

Ochronią nas przed ewentualnymi kontuzjami. Ważne by obuwie nie było nowo zakupione, ponieważ takie zawsze obciera skórę. Brak komfortu na górskim szlaku to prosta droga do przyszłego urazu.  Ciepłe skarpety też warto ze sobą zabrać. Ubierajmy się na tzw. „cebulkę”. Jeśli temperatura będzie za wysoka z łatwością zdejmiemy jedną  z warstw. Dodatkowo powinniśmy zabrać ze sobą nadprogramowy, ciepły sweter oraz ortalion. Bardzo pomocne na górskich szlakach są kijki.

Podczas chodzenia zapewniają lekkość oraz wygodę. Ułatwiają także schodzenie ze stromych wzniesień.  W naszym plecaku nie może zabraknąć termosu z ciepłą, słodką herbatą oraz butelek z niegazowaną wodą do picia. Jedna butelka na każdego uczestnika.  Zabieramy również kanapki, wysokoenergetyczne batony, czekolady oraz inną żywność bogatą w cukier, który dostarczy nam niezbędnej energii. Zmieniająca się jak w kalejdoskopie pogoda może przyprawić nas o dreszczyk emocji. Pamiętajmy jednak by bez względu na wszystko zachować umiar i opanowanie.   

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 574 367

E-mail: kontakt@wirtualnypunkt.pl

Na stronie znajdziecie wskazówki i porady dotyczące zarówno atrakcji turystycznych w Tatrach jak i miejsc noclegowych wartych polecenia.