Przygotowanie do wiosennej wyprawy w Tatry

Nadchodzi wiosna i coraz więcej osób decyduje się na wyprawę w góry. Jest to bardzo trudny okres z powodu pozostających jeszcze w górnych rejonach śniegów. Na wiosnę bardzo często dochodzi od niewielkich lawin i obsunięć zalegającego śniegu. Nie zmienia to faktu, że jest to bardzo dobry okres na wybranie się w góry i na pokonanie kolejnego trudnego szlaku.

Jak w przypadku każdej trudnej wyprawy bardzo ważnym jej elementem jest odpowiednie przygotowanie do całego przedsięwzięcia. Podstawą jest oczywiście dobre wyposażenie. Nawet bardzo doświadczeni taternicy bez dobrze przygotowanego plecaka wypełnionego sprzętem i rzeczami przydatnymi w podróży nie wychodzą na dłuższe wyprawy.

W górach warto zadbać o odpowiednie obuwie. Dzięki niemu nasza stopa oraz staw będą zabezpieczone. Na górskich nierównych ścieżkach bardzo łatwo złapać kontuzję, która może skutecznie utrudnić nam powrót ze szlaku. Ważne jest też nasze ubranie. W okresie wiosennym pogoda jest dosyć kapryśna i warto zabezpieczyć się na każdą ewentualność. Powinniśmy zabrać ze sobą płaszcz przeciwdeszczowy z kapturem oraz ciepły polar. Warto także kupić spodnie wodoodporne oraz skarpetki z włókna bambusowego, które bardzo dobrze odprowadza wilgoć ze stopy i chroni przed odparzeniami i obtarciami nawet przy długich wyprawach. W naszym plecaku powinna się znaleźć także woda oraz zapasy żywności. Zamiast wody możemy wziąć ze sobą np. napój izotoniczny. Ważne jest jednak to, żeby zdawać sobie sprawę z wysiłku, jaki wykonujemy i że wraz z nim tracimy sporo wody. Powinniśmy więc odpowiednio się nawadniać – minimum 4 litry płynów w ciągu całego dnia wyprawy w góry. Warto także zabrać przekąski w postaci suszonej wołowiny czy też orzeszków lub owoców. Doskonałym rozwiązaniem, które zapewni nam stały dostęp wartości odżywczych, są różne batony energetyczne. W ich składzie znajdziemy miód, orzeszki oraz ziarna zbóż i białko. Są doskonałym i łatwo przyswajalnym źródłem potrzebnych nam podczas wyprawy składników.

Warto także pamiętać o tym, że nawet najmniejszy błąd w górach może mieć katastrofalne skutki. Powinniśmy więc być ostrożni i nie wychodzić w góry w kiepską pogodę oraz bez odpowiedniego doświadczenia.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 574 367

E-mail: kontakt@wirtualnypunkt.pl

Na stronie znajdziecie wskazówki i porady dotyczące zarówno atrakcji turystycznych w Tatrach jak i miejsc noclegowych wartych polecenia.