Jedzenie w górach

W kilku poprzednich wpisach przybliżałem Wam informacje na temat gór oraz odpowiedniego przygotowania się do wyprawy. Podstawą są oczywiście odpowiednie buty oraz odzież zabezpieczająca nas przed wyziębieniem, oraz wiatrem i deszczem. Ważne są też akcesoria jak telefon, kijki teleskopowe, scyzoryk czy też apteczka pierwszej pomocy. Są to podstawy, które powinniśmy zabrać ze sobą. W zależności od rejonu, w jaki się wybieramy oraz od długości naszej podróży powinniśmy dostosowywać nasz ekwipunek i dodawać do niego niezbędne elementy.

Jeżeli wszystkie akcesoria mamy już przygotowane, to warto zadbać o odpowiedni prowiant. Wyprawa w góry wiąże się ze sporym wysiłkiem i aby uzupełnić spalane kalorie powinniśmy zaopatrzyć się w jedzenie, które będzie stosunkowo łatwe w transporcie, nie będzie się psuło oraz łatwo zapewni nam odpowiednią ilość kalorii. W górach tracimy bardzo dużą ilość wody. Związane jest to z wysiłkiem, jaki towarzyszy nam z każdym kilometrem pokonywanego szlaku. Warto zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Aby uzupełnić także sole mineralne oraz mikroelementy, powinniśmy zabrać ze sobą napoje izotoniczne. Przynajmniej kilka takich butelek powinno wystarczyć na całą wyprawę. Dodatkowo kilka butelek wody niegazowanej mineralnej i sprawę nawodnienia mamy załatwioną.

Przed wyjściem w góry powinniśmy zjeść sytą kolację oraz na około 2 godziny przed wyjściem w góry treściwe, ale niezbyt obciążające śniadanie. W góry warto zabrać różnego rodzaju odżywki dla sportowców tzw. gainery będą doskonałym rozwiązaniem. Łatwe w transporcie i po zmieszaniu z wodą nadają się do wypicia w ciągu kilku minut od przygotowania.

Podróżując, warto co około pół godziny wypić kilka łyków wody, aby odpowiednio nawodnić nasz organizm. Ważne są też przekąski. Mogą to być np. rodzynki, orzechy lub popularne batony energetyczne. Pamiętajmy, aby nie wyrzucać śmieci w górach tylko wszystko zabrać i pozbyć się tego po zejściu ze szlaku do hotelu (kosz na śmieci). Około południa powinniśmy zjeść większy posiłek, który zaspokoi nas na dłuższy czas. Pamiętajmy jednak o lekkich przekąskach, które nadal co około pół godziny przyjmujemy razem z kilkoma łykami wody.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 574 367

E-mail: kontakt@wirtualnypunkt.pl

Na stronie znajdziecie wskazówki i porady dotyczące zarówno atrakcji turystycznych w Tatrach jak i miejsc noclegowych wartych polecenia.