Idealny strój górskiego turysty

Odzież, którą zakładamy na górskie wyprawy powinna być przede wszystkim wygodna i zapewniać nam ochronę przed złymi warunkami atmosferycznymi. Sytuacja pogodowa może zmienić się na górskim szlaku dosłownie w jednej chwili. Dlatego warto pomyśleć o odpowiednio dobranych elementach stroju.

Absolutną podstawa jest bielizna termo aktywna. Doskonale wchłania ona pot i jednocześnie umożliwia odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. Nawet przy bardzo intensywnym wysiłku fizycznym i wymagających sporego zaangażowania trasach, nasza skóra pozostanie dzięki niej sucha, a co za tym idzie, bardziej odporna na działanie chłodnego powietrza. Nie ma lepszego rozwiązania, niż bielizna termo aktywna. Jej wybór, zwłaszcza w specjalistycznych sklepach górskich, jest naprawdę bardzo szeroki.

Kolejny, ważny element górskiego ekwipunku to ciepły polar, który doskonale ochroni nas przed zimnem. Materiałów typu polar jest kilka. Jednak posiadają one pewne wspólne cechy. Bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, dużą oddychalność oraz ogromną wytrzymałość. Nawet po zmoczeniu, polar jest w stanie izolować nasze ciało od zimna. Polar może stanowić fantastyczną warstwę wewnętrzną odzieży górskiej.

Przed wiatrem z kolei zabezpieczy nas tzw. windstopper. To odzież o wyjątkowej wręcz wiatroszczelności. Charakteryzuje się również pełną oddychalnością, małym ciężarem oraz bardzo wskazaną w trudnych, górskich warunkach wytrzymałością i odpornością na przetarcia.

Na mokre i wietrzne dni przyda się w górach z pewnością dobry Softshell. Taka kurtka chroni również przed zimnem, więc z powodzeniem może być przez nas noszona samodzielnie. Inaczej jest z kurtką membranową, pod którą należy założyć wewnętrzną warstwę ubrań. Kurtka membranowa wykonana jest z materiału o specjalnej konstrukcji, wyposażonego w mikrootwory, które nie przepuszczają w ogóle deszczu, natomiast uwalniają wilgoć na zewnątrz. Kurtka to jeden z tych elementów stroju, którego wybór powinien być naprawdę dobrze przemyślany. Trzeba przy tym brać uwagę przede wszystkim rodzaj aktywności, do której kurtka ma być używana, ale również porę roku.

Górne elementy odzieży warto uzupełnić o dobre spodnie górskie. Można pokusić się o zakup spodni z odpinanymi nogawkami, które sprawdzają się idealnie przy bardzo zmiennej pogodzie. Dobrym rozwiązaniem są również spodnie przeciwdeszczowe, które w razie deszczu w ogóle nie przemokną zwłaszcza, gdy zakupy ograniczamy tylko do jednej pary spodni.

Trudno wyobrazić sobie strój turysty górskiego bez odpowiednich górskich butów. Choć trzeba przyznać, że niektórzy wykazują się w tym przypadku dużą wyobraźnią… albo kompletnym jej brakiem i na górskie szlaki zakładają nie tylko adidasy, ale i np. sandały. Dobre buty górskie to spora inwestycja, ale warto się o nią pokusić, gdyż od tego zależy nasze bezpieczeństwo. Kluczową kwestią jest wystarczająco twarda podeszwa, która nie będzie ślizgała się podczas wędrówki oraz materiał, który zabezpieczy stopę prze zimnem i otarciami mechanicznymi. 

Najlepszym miejscem na zakup ubrań outdoorowych jest centrum handlowe, ponieważ można w krótkim czasie odwiedzić kilka sklepów turystycznych, poza tym sklepy w galeriach oferują duży wybór i różnorodność produktów.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 574 367

E-mail: kontakt@wirtualnypunkt.pl

Na stronie znajdziecie wskazówki i porady dotyczące zarówno atrakcji turystycznych w Tatrach jak i miejsc noclegowych wartych polecenia.