Jak się ubrać na wyprawę w Tatry latem?

Wyprawa w góry zawsze wymaga odpowiedniego przygotowania. Nawet latem pogoda w wysokich górach, takich jak Tatry jest bardzo zmienna i niepewna. W jednym momencie świeci słońce, a już za chwilę może przyjść deszcz połączony z silnym wiatrem. Zatem nawet latem strój górskiego wędrowcy powinien być dobrze przemyślany.

Spodnie

Spodnie górskie powinny przede wszystkim być lekkie i wykonane z oddychającego materiału. Dobrym pomysłem są spodnie z odpinanymi nogawkami. Gdy pogoda będzie dopisywała możemy wykorzystać tylko ich górną część natomiast, gdy się pogorszy po prostu zapiąć nogawki. Jeżeli myślimy o spodniach wodoodpornych, należy rozważyć zakup modelu z wyższej półki. Wygodne w użytkowaniu są także spodnie szybkoschnące.

Kurtka

Warto kupić kurtkę z odpowiednią membraną. Doskonałym rozwiązaniem są modele z materiałów, w których dwie warstwy izolujące oddzielone są poliuretanową membraną. Taka trójwarstwowa tkanina sprawia, że wilgoć wytwarzana przez nasze ciało szybko paruje, a jednocześnie materiał skutecznie blokuje wiatr i chroni nas przed zimnym powietrzem. Dodatkową zaletą kurtek górskich są rozciągliwe materiały wodoodporne. Dobierając właściwą kurtkę, nie musimy ubierać dodatkowej odzieży zewnętrznej np. wiatrówki. Pamiętajmy o tym, że im lżejsza kurtka, tym mniej kilogramów do dźwigania w plecaku.

Buty górskie

Odpowiednio dobrane obuwie to jeden z najważniejszych elementów stroju górskiego. Buty dobierajmy zawsze do rodzaju aktywności. Inne modele przeznaczone są do trekkingu, inne do wspinaczki wysokogórskiej. Wygląd butów ma drugorzędne znaczenie. W tym przypadku liczy się przede wszystkim komfort noszenia i ochrona stopy przed urazami mechanicznymi. But powinien leżeć na naszej stopie idealnie. Jeżeli czujemy jakikolwiek dyskomfort w trakcie przymierzania, od razu zrezygnujmy z zakupu. Pamiętajmy o tym, aby dobierać obuwie w skarpetkach, w których będziemy chodzili po górach. Źle dobrane buty mogą zupełnie popsuć nam wędrowanie po górskich szlakach. Staną się dla stóp prawdziwą męczarnią. Wybierając obuwie zwracajmy uwagę na modele sięgające ponad kostkę, które dobrze chronią staw skokowy. Bardzo ważna jest również solidna, ale dosyć elastyczna podeszwa.

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 574 367

E-mail: kontakt@wirtualnypunkt.pl

Na stronie znajdziecie wskazówki i porady dotyczące zarówno atrakcji turystycznych w Tatrach jak i miejsc noclegowych wartych polecenia.