Jak powinno się przygotować do wyprawy w góry?

Zadając to pytanie, zapewne nie jesteś doświadczonym turystą, który ma za sobą już kilka poważnych wypraw w różne góry. Na sam początek warto zadać sobie pytanie, czy jestem w stanie pokonać kilka kilometrów w bardzo trudnym terenie. Jeżeli nie to pierwszą sprawą, jaką musimy załatwić, jest trening. Warto zacząć chodzić i to bardzo dużo. Tylko w ten sposób będziemy chociaż trochę przygotowani na to, co czeka nas w górach.


Ze sprzętu, jaki będzie nam przydatny w górach, należy wymienić m.in. dobrej klasy buty do chodzenia po górach. Nie muszą być to wysokie buty za kostkę. W ostatnich latach coraz częściej poleca się buty, które są specjalnie wyprofilowane i bardzo lekkie, dzięki czemu nasza noga nie jest aż tak bardzo obciążona, jak w przypadku butów ciężkich z długą cholewką. Niezwykle ważne w tego typu wyprawach jest ubranie. Powinniśmy zabrać ze sobą bluzę polarową oraz kurtkę przeciwdeszczową i spodnie chroniące przed wiatrem i deszczem. Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą także okularów przeciwsłonecznych, rękawic i czapki.

To są tylko podstawowe akcesoria, jakie zabieramy na naszą pieszą wyprawę w góry. Bardzo ważny jest także prowiant. Nie powinniśmy wybierać się w góry bez odpowiedniej ilości płynów. W ciągu takiej wyprawy powinniśmy wypić około 4 litrów płynów najlepiej bogatych w mikroelementy – napoje izotoniczne. Prowiant mogą stanowić różnego rodzaju odżywki dla sportowców bogate w białko i węglowodany. Taki posiłek bardzo łatwo przygotujemy i szybko zjemy. Jako przekąski warto zabrać ze sobą orzechy i suszone owoce. Przegryzane co około pół godziny dadzą nam siłę do dalszego marszu. Powinniśmy także zabrać ze sobą dobry telefon komórkowy, który będzie miał zasięg. W razie problemów z zejściem lub trafieniem z powrotem na szlak niezwłocznie powinniśmy skontaktować się z pogotowiem ratunkowym.

Wybierając się pierwszy raz na szlak górski, warto zabrać ze sobą doświadczonego podróżnika. Jest to o wiele bezpieczniejsze rozwiązanie niż samodzielna wyprawa bez doświadczenia. W górach każdy błąd może spowodować wiele skutków bardzo tragicznych dla nas. Powinniśmy więc skorzystać z doświadczenia innych osób, aby w pełni cieszyć się przygodą.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 574 367

E-mail: kontakt@wirtualnypunkt.pl

Na stronie znajdziecie wskazówki i porady dotyczące zarówno atrakcji turystycznych w Tatrach jak i miejsc noclegowych wartych polecenia.