Zima w górach - co zabrać ze sobą?

Wyprawa w góry to bardzo duże wyzwanie. Nawet bardzo doświadczeni podróżnicy zdają sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie czyhają na turystów na szlakach górskich. Począwszy od załamań pogody, poprzez dzikie zwierzęta aż po zwykłe błędy ludzkie, które doprowadzić mogą do bardzo poważnych wypadków i w konsekwencji śmierci.


Z tego powodu tak bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie się do podróży oraz opanowanie podczas zdobywania kolejnych szlaków turystycznych. Podstawą jest oczywiście odzież, jaką zabieramy ze sobą. Powinna być bardzo ciepła – szczególnie w okresie zimowym oraz chronić przed deszczem i wiatrem. Bardzo ważne są też buty, jakie zabierzemy ze sobą. Dobre buty powinny być dostosowane do poruszania się po trudnym terenie. Nie mogą być to pierwsze lepsze adidasy czy kozaki znalezione w szafie. Odpowiednie obuwie zabezpiecza nasze nogi przed utratą stabilności i skręceniem np. kostki. O tego typu wypadki w górach nie jest wcale trudno.

Niezwykle ważne jest także nasze dodatkowe wyposażenie. Powinniśmy zabrać ze sobą m.in. telefon komórkowy z doskonałym zasięgiem bez względu na teren, w jakim się znajdujemy, zapalniczkę, latarkę oraz scyzoryk. Dobrym pomysłem jest też zabranie ze sobą kijków teleskopowych lub zwykłych narciarskich, które znacznie ułatwiają podróżowanie po bezdrożach górskich.

Istotny jest także prowiant. Powinniśmy zabrać ze sobą sporą ilość wody, a najlepiej napojów izotonicznych, które zapewnia nam niezbędne mikroelementy, które stracimy podczas wysiłku. Ważne są także przekąski, które warto spożywać nawet co pół godziny. Zapewni nam to stałe dostawy energii. Przekąskami mogą być np. suszone owoce, orzechy czy też batony energetyczne. W zimie powinniśmy zabrać ze sobą termos z ciepłym piciem np. herbatą czy kawą. Taki gorący napój świetnie rozgrzeje nas i przywróci siły.

Tak przygotowani do podróży w góry możemy być pewni, że przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności przebiegnie ona pomyślnie i nie stanie nam się nic złego. Warto jednak bardzo uważać szczególnie zimą, kiedy łatwo o potknięcie i upadek z dużej wysokości co może skutkować śmiercią.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 574 367

E-mail: kontakt@wirtualnypunkt.pl

Na stronie znajdziecie wskazówki i porady dotyczące zarówno atrakcji turystycznych w Tatrach jak i miejsc noclegowych wartych polecenia.