Planowanie wyprawy w góry

Jeżeli zdecydujemy się na zorganizowanie wyprawy w góry, powinniśmy dokładnie przygotować się do tego zadania. Warto zabrać ze sobą osobę towarzyszącą, gdyż samotne wyprawy w górzyste i niebezpieczne tereny mogą skończyć się tragicznie. Historia zna wiele przypadków osób, które samodzielnie wybrały się w góry bez odpowiedniej wiedzy i zabezpieczenia.


Podstawową sprawą podczas planowania takiej wyprawy jest wybranie trasy odpowiedniej do naszych umiejętności oraz możliwości zdrowotnych. Powinniśmy też na kilka tygodni, a nawet miesięcy przed planowanym wyruszeniem w góry potrenować – szczególnie tyczy się to osób, które nie miały dotąd styczności z górami. Bardzo ważne jest też odpowiednie wyposażenie. Powinniśmy zabrać ze sobą pojemny plecak, który pomieści wszystkie niezbędne nam ubrania oraz akcesoria pomocne podczas naszej wyprawy. Plecak powinien być dopasowany do naszego wzrostu, może być to plecak ze stelażem. Powinien być także wodoszczelny – dzięki temu zabezpieczymy nasz ekwipunek przed zalaniem deszczem.

Ważnym elementem naszego sprzętu i wyposażenia będą spodnie oraz kurtka – obie części garderoby powinny być nieprzemakalne oraz pozwalać na wymianę temperatury. Nie powinny być zbyt obcisłe ani luźne. Powinniśmy czuć się w nich dobrze i swobodnie. Warto zabrać ze sobą odzież na zmianę. Jeżeli wybieramy się w góry, nie możemy zapomnieć o odpowiednim obuwiu trekkingowym. Dzięki takim butom pokonywanie nierówności, kamiennych dróg oraz niewielkich potoków nie sprawi nam problemu. Takie wysokie buty zabezpieczają naszą kostkę oraz mają specjalną podeszwę, która nie ślizga się na kamieniach jak tradycyjne obuwie.

Niewiele osób o tym wie, ale dobre skarpety bardzo poprawiają komfort podróży. Nie mogą być to zwykłe tanie skarpety z marketu. Aby zabezpieczyć swoje stopy przed obtarciami i odparzeniami, powinniśmy kupić kilka par skarpet z włókna bambusowego. Są to bardzo odporne na przetarcia oraz dobrze zabezpieczające stopę skarpety, które każdy podróżujący po górach człowiek powinien mieć przy sobie. Warto także pamiętać o komunikacji. Nie wyruszajmy w góry bez dobrego telefonu oraz zamiennej baterii - w przypadku rozładowania baterii głównej możemy skorzystać z zapasowej.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 574 367

E-mail: kontakt@wirtualnypunkt.pl

Na stronie znajdziecie wskazówki i porady dotyczące zarówno atrakcji turystycznych w Tatrach jak i miejsc noclegowych wartych polecenia.